Slide background Slide thumbnail

Limak Enerji tarafından 14 ayda inşa edilen Gürsöğüt 1 ve Gürsöğüt 2 barajlarının açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı

Limak Enerji tarafından Sakarya Nehri ve Ankara Çayı üzerinde inşa edilen Gürsöğüt 1 ve Gürsöğüt 2 baraj ve HES’lerinin resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. 14 ay gibi rekor bir sürede 1 milyar 300 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilen HES’ler, Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyüne 58.17 MW’lık katkı verecek...

Ankara’nın Beypazarı ilçesi sınırları içinde Sakarya Nehri ve Ankara Çayı üzerinde yer alan Gürsöğüt 1 ve Gürsöğüt 2 barajları ve hidroelektrik tesisleri, 14 ay gibi rekor bir sürede tamamlanarak elektrik üretmeye başladı. Tesislerinin resmi açılışı 11 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Limak Enerji tarafından inşa edilen ve işletilecek olan her iki baraj, 14 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. Gürsöğüt 1 Barajı, iki adet 17,63 MW ve bir adet 4,37 MW’lık üç türbinden oluşuyor ve toplam 39,63 MW kurulu güce sahip. Gürsöğüt 2 ise toplam 18,54 MW kurulu güce sahip ve yılda 98,126 GWh elektrik üretecek. 1 milyar 300 milyon TL’lik bir yatırımla hayata geçirilen her iki barajın toplam yıllık üretim kapasitesi 320 milyon KwH olarak açıklandı.

Silindirle sıkıştırılmış beton baraj tipinde 207 bin metreküp gövde dolgusuna sahip olan Gürsöğüt 1’in gövde yüksekliği 86 metre. Yine silindirle sıkıştırılmış beton yöntemiyle yapılan 49 metre yüksekliğe sahip Gürsöğüt 2’nin ise 262 bin metreküp gövde dolgusu bulunuyor. Her iki baraj elektrik üretiminin yanı sıra bölgedeki arazilerin sulanmasına da büyük destek olacak. Baraj rezervuarlarında toplam 86 milyon metreküp su depolanacak ve Gürsöğüt 1 Barajı’ndan alınacak sularla 10 bin 500 dekar sahanın basınçlı olarak sulanması sağlanacak.


Copyright © 2015 Limak Holding. Tüm hakları saklıdır.
Limak Enerji bir Limak Şirketler Grubu üyesidir.