Slide background Slide thumbnail

Enerji Satışı ve Ticareti

Enerji satışı ve ticaretindeki yaklaşımımız enerji üretiminin etkin bir şekilde planlanmasını sağlıyor.

Limak Enerji Ticareti, Türkiye enerji piyasasının verimliliğini ve etkinliğini artırmak amacıyla kuruldu. Her yıl artan hacimlerde toptan elektrik satışına devam ediyoruz.

Ticaret hacimlerimizi, Limak Enerji’nin üretim ve perakende portföyleri ile ticari ortaklarımızın portföylerine göre düzenliyoruz.

Müşterilerimizin karbon emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan onaylanmış karbon satışı gerçekleştiriyoruz.

Tezgâh Üstü Piyasalar, Gün Öncesi Piyasası, Gün İçi Piyasası ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda aktif olarak faaliyet gösteriyoruz.

Limak Enerji Ticareti, deneyimli ve eğitimli çalışma ekibi ile sektörün ihtiyaç ve beklentilerini karşılamakla kalmayıp, maksimum verimlilik ve etkinlik ilkesi ile öncü şirketler arasında yer almaktadır. Son derece dinamik olan Türkiye enerji piyasasının gelişimine liderlik eden Limak Enerji Ticareti, sektör temsilcileri ile birlikte EÜD, GÜYAD, HESİAD gibi enerjiye yön veren derneklere ve çalışma gruplarına destekte bulunarak, gelişimin öncüleri rolünü titizlikle sürdürmektedir. Bu doğrultuda Türkiye Enerji Borsası’nın kuruluş faaliyetlerinde aktif rol almanın yanı sıra, Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ)’nin de kurucu ortağı ve hissedarıdır.

Limak Enerji Ticareti, gruba bağlı kömür, doğal gaz, güneş, jeotermal, hidroelektrik gibi farklı kaynaklara dayalı üretim varlıklarının, etkin planlanmasını ve bu kaynakların kârlılığının üst seviyede optimize edilmesini sağlamakta, ilave olarak üretim tesislerine ticari anlamda ekstra kazanç sağlamak için yan hizmetler kapsamında oluşabilecek avantajları da en iyi şekilde değerlendirmektedir. Limak Enerji Ticareti, grup şirketlerinden oluşan kendi portföyü dışındaki tesislerin de işletmesini ve ticari faaliyetlerini üstlenebilmektedir.

Yenilenebilir enerji kullanımının teşvik edilmesi ve küresel ısınmaya neden olan karbon salımlarının azaltılması amacıyla, dünya genelinde teşvik edilen karbon piyasaları Türkiye’de giderek önem kazanmış ve bu çerçevede son yılların en büyük karbon emisyonu ticaretine Limak Enerji imza atmıştır. Yenilenebilir kaynak türü santrallerimizin karbon piyasasında yer alması için sertifikalandırılma süreçlerini profesyonellikle yürüten Limak Enerji Ticareti, toplamda 8 milyon ton (yaklaşık) karbon sertifikası üreterek bu alanda da sektöre yön vermiştir. Bunun yanı sıra yeni oluşan YEK-G piyasasındaki ilk ticari işlemi de Limak Enerji Ticaret ekibi gerçekleştirmiştir.

Sürdürülebilir büyümeye önem veren Limak Enerji Ticareti, Tezgah Üstü Piyasalar (OTC), Gün Öncesi Piyasası, Gün İçi Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda aktif rol alarak, her sene artış gösteren hacmi ile toptan elektrik satışına devam etmektedir. 2021 sonunda serbest tüketicilere perakende elektrik satışı yaparak bu alanda da yeniden hizmet sağlamaya başlayan Limak Enerji Ticareti, 2022 yılı boyunca toplamda 617 milyon 923 bin 561 KWh perakende elektrik satışı gerçekleştirmiştir. Ticaret hacmi, Limak Enerji’nin kendi üretim ve perakende portföyleri, enerji piyasasında faaliyet gösteren ticari iş ortakları ve grup dışı son tüketicilerin ihtiyaçları çerçevesinde 3 milyar 474 milyon 404 bin 961 KWh olmuştur.

Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da önemli bir aktör olma vizyonuna sahip Limak Enerji Ticareti, Sırbistan’da bulunan LC Electricity Trading & Supply ile birlikte Kosova’dan Türkiye’ye kadar tüm Güneydoğu Avrupa bölgesinde faaliyetlerini yaygınlaştırmış olup, sınır ötesi enerji ticareti yapabilmektedir.

Limak Enerji Ticareti piyasa analizleri ile Limak Enerji‘nin tüm ticari aktivitelerini yönetmektedir. Piyasada oluşabilecek ticari risklerin konsolide yönetiminden ve takibinden sorumlu çalışmalar yapmaktadır. Çevresel duyarlılığı olan müşterilerine karbon emisyonlarını azaltabilmeleri için yenilenebilir kaynaklarından onaylanmış YEK-G Belgesi ve Karbon Offsetleme faydası sağlamaktadır. Ayrıca, “Dengeden Sorumlu Grup” kapsamında 20’den fazla şirket ile birlikte, maliyet azaltımı sağlayarak tasarruf elde edilmesine katkı sağlamaktadır. Bu süreçte grup ortaklığı yaptığı ticari şirketlere uzman operasyon ekibi ile destek vermekte ve müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaktadır. Limak Enerji Ticareti, müşteri odaklı hizmet anlayışı ile kazan-kazan ilkesiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Copyright © 2015 Limak Holding. Tüm hakları saklıdır.
Limak Enerji bir Limak Şirketler Grubu üyesidir.